Ładowanie strony...
20 sierpnia 2020

Historia Salezjanów w Łodzi przy ul. Wodnej

Maciej Drewniak

Pod koniec XIX wieku z inicjatywy Łódzkiego Towarzystwa Dobroczynności powstała Szkoła Rzemiosł przy ulicy Wodnej. Budynek dydaktyczny i warsztaty szkolne wybudował dla niej łódzki przemysłowiec Emil Geyer w 1902 r.

Przybycie Salezjanów

W 1922 r. do Łodzi przybyli Salezjanie. Dzięki staraniom biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego przejmują oni Szkołę Rzemiosł przy ul. Wodnej. Na początku były cztery działy: ślusarski, tokarski, budowy maszyn, obróbki metali. Nieco później powstał dział odlewniczy.

W 1924 r. Magistrat Łodzi przekazał Salezjanom szkołę, warsztaty oraz plac przy ul. Wodnej na własność. Dzięki temu można było wybudować nowy gmach szkoły.

Św. Barbara

W 1931 r. erygowano przy szkole salezjański dom zakonny pw. św. Barbary, patronki nie tylko górników i hutników, ale również odlewników, metalowców i rzemieślników.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Salezjanie dla ratowania szkoły otworzyli klasę gimnazjum mechanicznego dla chłopców niemieckich. W budynkach umieszczono też chłopców z sierocińca prowadzonego przez Salezjanów poza Łodzią.

Po wojnie

Komunizm w Polsce ze swoją ideologią ateistyczną to kolejne trudne czasy dla Salezjanów. Rozpoczęto stopniową likwidację szkolnictwa prywatnego. Władze PRL narzuciły Salezjanom własną kadrę pedagogiczną, która miała decydować o charakterze szkoły. Pomimo tego cieszyła się ona ogromnym uznaniem. Absolwenci ze względu na solidne przygotowanie do zawodu byli, tak jak dawniej, chętnie zatrudniani w fabrykach. Placówka była niejednokrotnie przedstawiana jako wzór do naśladowania.

Technikum Mechaniczne i upaństwowienie szkoły

W związku z reformą szkolnictwa Salezjanie w miejsce gimnazjum założyli Technikum Mechaniczne. Jednakże władze skutecznie utrudniały prowadzenie szkoły doprowadzając do jej likwidacji. Technikum zakończyło działalność w 1955 r. Natomiast Zasadniczą Szkołę Metalowo-Odlewniczą Towarzystwa Salezjańskiego upaństwowiono (1962), przekształcając ją w Zasadniczą Szkołę Metalową nr 2 im. Teodora Duracza.

Liceum i gimnazjum

Po przeobrażeniach ustrojowych w Polsce w 1989 r. szkoła znów znalazła się w rękach Salezjanów. Powstało Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Bosko (1991) oraz – w wyniku reformy szkolnictwa – Salezjańskie Gimnazjum im. Księdza Bosko (1999). Placówki początkowo funkcjonowały jako niepubliczne. Od 2006 r. liceum i gimnazjum stały szkołami publicznymi, otwierając swoje drzwi dla wszystkich.

W 2001 r. szkoła wzbogaciła się o nowoczesną halę sportową, którą wybudowano w miejscu dawnych warsztatów.

Szkoła wyższa

Nawiązując do tradycji kształcenia zawodowego, utworzono również Salezjańską Wyższą Szkołę Ekonomii i Zarządzania (1996), która funkcjonowała do 2012 r.

Seminarium

Przy ul. Wodnej obok szkoły powstał nowy budynek, w którym w 1995 r. rozpoczęło działalność Salezjańskie Wyższe Seminarium Duchowne. Zakończyło ono swoją działalność w 2008 r.

Szkoła podstawowa

W 2017 r. powstała Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Księdza Bosko, w której prowadzona jest edukacja zróżnicowana, polegającą na tworzeniu osobnych klas dla dziewcząt i dla chłopców.

Obecnie

Obecnie w kompleksie budynków przy ul. Wodnej 34/36 znajduje się:

  • Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Księdza Bosko (SSP),
  • Salezjańskie Gimnazjum im. Księdza Bosko (SG),
  • Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Księdza Bosko (SLO),
  • Bursa Salezjańska im. Księdza Bosko dla chłopców,
  • Parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych,
  • Oratorium im. Dominika Savio,
  • Salezjański Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dowiedz się więcej

Więcej na temat Salezjanów można przeczytać na stronie Salezjanów w Polsce: salezjanie.pl: