Ładowanie strony...
23 listopada 2022

Wolontariat drogą do praworządności

Janusz Ćwik

Dzisiejszego dnia w naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem "Zachowania ryzykowne i odpowiedzialność prawna". Zostały one zrealizowane w ramach ogólnopolskiego projektu pod nazwą "Wolontariat drogą do praworządności" realizowanego także w naszym ośrodku w Łodzi. Warsztaty poprowadził Robert Ćwikowski - były policjant, aktualnie - psycholog. Udział w nich brały klasy SLO, a wydarzeniem towarzyszącym było szkolenie dla nauczycieli w obszarze tej samej tematyki.

Podczas warsztatów prowadzący wyjaśnił młodzieży pojęcie "demoralizacji" oraz powszechnie obowiązujące zasady co do procedur w razie popełnienia wykroczenia przez nieletnich, jak i dorosłych. Ostrzegano przed wpływem wszelkich substancji odurzających czy psychoaktywnych na rozwój młodych ludzi niosących swoje konsekwencje nie tylko w danej chwili, ale też w przyszłości. Obecni uczniowie brali czynny udział w dyskusjach oraz chętnie zadawali pytania.

Robert zaznaczał, iż naszym celem - dorosłych - nie jest wyrządzenie szkody czy uprzykrzanie życia naszym wychowankom, a ratowanie ich, przekazywanie cennego doświadczenia oraz pełne wsparcie. Ciężko jest zaufać "komuś z zewnątrz", ale walka z samym sobą prowadzi donikąd, a życie czeka i ma o wiele więcej do zaoferowania.

Celem projektu jest przeciwdziałanie przyczynom przestępczości dzieci i młodzieży, resocjalizacja oraz pomoc osobom pokrzywdzonym. Jeśli potrzebujesz pomocy, a wstydzisz się o nią poprosić kogoś w swoim otoczeniu lub uważasz, że ta droga jest łatwiejsza, kliknij w poniższy link:

https://wolontariat.salezjanie.waw.pl/potrzebuje-pomocy/

 

Fot. Antoni Sztaudynger, Janusz Ćwik