Dr Wanda Półtawska - krótka notka
Dr Wanda Półtawska poprowadzi tegoreczne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży Szkół Salezjańskich w Łodzi oraz wygłosi konferencje dla rodziców, wychowawców i słuchaczy Salezjańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Administrator strony
11 marca 2008 r.
Dr Wanda Półtawska poprowadzi tegoreczne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży Szkół Salezjańskich w Łodzi oraz wygłosi konferencje dla rodziców, wychowawców i słuchaczy Salezjańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wanda Półtawska z d. Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie) – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II.
Przyczyniła się do powstania Instytutu Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowiei. Była jej długoletnim dyrektorem. Członek Papieskiej Rady ds. Rodziny, Papieskiej Akademii "Pro vita" oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich. Uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Były członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Ceniony autor z zakresu pedagogiki. Mieszka w Krakowie. Posiada cztery córki. Mąż – Andrzej Półtawski - jest filozofem na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Przed rokiem 1939 i w czasie II wojny światowej harcerka. Aresztowana przez Gestapo 17 II 1941 r. w Lublinie i więziona na Zamku w Lublinie. Torturowana, a następnie 21 IX 1941 r. wywieziona do Ravensbrück z zaocznym wyrokiem śmierci, gdzie była wraz z innymi Polkami ofiarą pseudoeksperymentów medycznych (głównie chirurgicznych okaleczeń kończyn), przeprowadzanych przez niemieckich lekarzy, w tym berlińskiego profesora, prezesa niemieckiego Czerwonego Krzyża, Gebhardta, dr. Fischera, dr. Rosenthal, dr. Oberheuser. W obozie tym przebywała prawie do końca wojny, gdy została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 V 1945 r. W latach 1952-1969 adiunkt w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Krakowie, 1955-1997 wykladowca medycyny pastoralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, 1964-1972 pracownik poradni wychowawczo-leczniczej przy Katedrze Psychologii UJ, od 1967 r. dyrektor Instytutu Teologii Rodziny PAT, 1981-1984 wykładowca w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, od 1983 r. członek Papieskiej Rady ds. Rodziny.
W 1995 r. zaangażowała się w kampanię na rzecz umieszczenia tablicy upamiętniającej Polki, więźniarki Ravensbrück i ofiary niemieckich lekarzy. Starania o zgodę władz obozu-muzeum zaczęły sie na początku 1995 r. w związku z rocznicą 50-lecia wyzwolenia obozu. Ze względu na sprzeciw władz niemieckich, wobec pomysłu przypomnienia tragedii Polek, tablicy nie pozwolono zamontować. Dopiero po rocznej kampanii w 1996 r. niemieckie władze muzeum były zmuszone ustąpić.
Znana jest korespondencja z 1962 r. skierowana do Ojca Pio przez kardynała Karola Wojtyłę późniejszego papieża Jana Pawła II z prośbą o modlitwę o uleczenie Wandy Półtawskiej z choroby nowotworowej i późniejsze podziękowanie papieża za skuteczną interwencję.
Nagrody:
Medal "Pro Ecclessia et Pontyfice"
Złota Odznaka "Za pracę dla miasta Krakowa" (1964)
Honorowy Obywatel miasta Siedlce (26.10.2007)
Publikacje:
"I boję się snów"
"Samo życie"
"Z prądem i pod prąd"
"Jestem odpowiedzialny za swój kwiat"
"Stare Rachunki"
"By rodzina była Bogiem silna..."
"Przygotowanie do małżeństwa"
Za: Wikipedia
Polecamy w siecie m. in.: dr Półtawska Wanda