26 marca 2023

Spotkanie z M. Stachurską

Janusz Ćwik

Dziś w naszym Liceum gościliśmy panią Marię Stachurską autorkę książki i filmu Położna pośwconych Stanisławie Leszczyńskiej, położnej, która w latach 1943-1945 była więźniarką KL Birkenau.

Pani Maria opowiadała o rodzinnych relacjach łączących ją z bohaterką swoich dzieł (Stanisława Leszczyńska była ciocią pani Mari), ale przede wszystkim mówiła o niezwykłej odwadze Stanisławy Leszczyńskiej, ratującej z narażeniem własnego życia nowo narodzone dzieci w obozie. Fenomen posługi położnej z Auschwitz polegał na tym, że żadne z dzieci, którym pomagała przyjść na świat, nie zmarło w trakcie porodu. Pani Maria Stachurska powiedziała, że to wiara w Boga pozwalała Stanisławie Leszczyńskiej dokonywać niezwykłych czynów miłości, które to nas współczesnych mogą zachęcać do otaczania troską każdego ludzkiego życia. Na koniec spotkania pani Maria stwierdziła, że to my jako łodzianie, ze względu na fakt, że Stanisława Leszczyńska także była łodzianką, powinniśmy zadbać, by pamięć o niej nie zaginęła.