8 października 2023

Spotkanie z gośćmi z Dominikany dla SLO

Maciej Drewniak

Za pośrednictwem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Warszawy do naszej szkoły zawitali twórcy filmu „Canillitas”, który ukazuje pracę Salezjanów na rzecz dzieci w Republice Dominikańskiej.

Spotkanie odbyło się w piątek, 6 października, w Auli szkolnej. Wzięli w nim udział wszyscy licealiści. Najpierw mogli obejrzeć sam film, do którego wprowadzenie zrobił dyrektor Ośrodka Misyjnego ks. Jacek Zdzieborski. Po projekcji była okazja do rozmowy z gośćmi i zadania kilku pytań.

Dokument porusza problem dzieci dominikańskich, które z powodu ubóstwa są zmuszone do pracy zarobkowej. Tracą przez to szansę na naukę w szkole, zdobycie dobrego wykształcenia i realizację swoich marzeń. Film ukazuje też pracę Salezjanów, którzy 38 lat temu rozpoczęli tam Projekt „Canillitas z Księdzem Bosco”. Dzięki niemu 93 000 dzieci i młodzieży i ponad 70 000 rodzin otrzymało wsparcie, edukację, możliwość rozwoju i doświadczenia beztroskiego dzieciństwa.

Wśród gości w naszej szkole byli bohaterowie filmu: ks. Juan Linares - założyciel „Canillitas z Księdzem Bosco”, Pani Karen Montás - pedagog z domu dla „Canillitas”, 14-letni Moisés - jeden z bohaterów filmu uczestnik programu „Canillitas” oraz producent filmu Alberto López Herrero.

Wizyta w naszej szkole jest częścią międzynarodowej trasy dokumentu „Canillitas”. Wcześniej nasi goście byli w Watykanie u papieża Franciszka, w Wiedniu, Brukseli, Lizbonie. Obecnie odwiedzają salezjańskie szkoły w Polsce.

W Republice Dominikańskiej 340 000 dzieci boryka się z przymusem nielegalnej pracy. Zamiast chodzić do szkoły, pracują w przekonaniu, że jest to konieczność, by wspomóc swoją rodzinę. Są to „Canillitas” – nieletni, ubodzy, bywa, że z rozbitych rodzin. Doświadczeni przemocą decydują się na pracę, która w ich mniemaniu ma zapewnić im uznanie społeczne, szacunek. Często jest jedynym sposobem na przetrwanie codzienności.

Więcej na temat filmu: https://misionessalesianas.org/canillitas-trabajo-infantil/

Na podstawie: ANS