Rok Chopinowski w naszej szkole
O Fryderyku, cz.III plus niespodzianka
Administrator strony
31 maja 2010 r.
O Fryderyku, cz.III plus niespodzianka
W 1826 r. Fryderyk Chopin, jako szesnastoletni młodzieniec, zapisał się do Szkoły Głównej Muzyki, znajdującej się wówczas przy Uniwersytecie Warszawskim. Jego kolejnym nauczycielem - tym razem kompozycji - był Józef Elsner, który czując się Polakiem starał się ukryć swoje niemieckie korzenie, a nie mogąc udowodnić swego polskiego pochodzenia, ułożył drzewo genealogiczne, które zakładało, że rodzina Elsnerów wywodziła się ze Szwecji i przybyła do Polski za panowania Zygmunta III Wazy. Mimo, że jest to nieprawdopodobny, a nawet fantastyczny wywód, J.Elsner był uważany wówczas za „ojca współczesnej nowej muzyki polskiej”. Jako człowiek znający się na talentach swoich uczniów, widział geniusza w dorastającym Fryderyku zwłaszcza wtedy, gdy inni zaczęli uważać, że muzyka młodego Chopina schodzi na manowce. Doskonale zdawał sobie sprawę, że Frycek zaczyna tworzyć zupełnie inną muzykę niż współcześni mu kompozytorzy. Nie przekonywał więc młodzieńca do tworzenia według obowiązujących wtedy reguł, lecz starał się pomagać Chopinowi w rozwijaniu jego zdolności oraz nowego sposobu tworzenia- wiedział bowiem, że ma do czynienia z artystą wyłamującym się poza stereotypy.
Należy również powiedzieć, że w owym czasie Fryderyk pracował z wielkim zapałem i oddaniem. Stworzył m.in. Rondo C-dur na dwa fortepiany, Wariacje, Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, Sonatę c-moll, Rondo a la krakowiak oraz Rondo a la mazur i inne liczne kompozycje. W miarę tworzenia młody Chopin grał swoje utwory to przyjaciołom, to rodzinie, w mniejszym lub w większym gronie. Zawsze, gdy prezentował któryś ze swoich utworów, publiczność prosiła go o improwizacje, które zawsze odnosiły wielki sukces i były przez wszystkich podziwiane.
Po dwóch latach nauki w Szkole Głównej Mzyki, kiedy młody Chopin kończył swoją naukę, Józef Elsner w księgach uczniów po raz pierwszy określił Fryderyka tak, jak młody Chopin miał być określany przez cały świat parę lat później – geniusz muzyczny.
Anna Tomczak (IIcg)