6 kwietnia 2024

Kilka słów o niepełnosprawności

Sylwia Gajewska

Koniec marca i początek kwietnia to czas, gdy wspominamy osoby, które doświadczają różnorodnych niepełnosprawności. Uczniowie klasy 1b uczyli się, rozmawiali, doświadczali tego, że każdy z nas jest równy, choć nie dla wszystko oznacza to to samo.

21 marca chłopcy założyli dwie różne skarpetki i mieli okazję dowiedzieć się, jak żyją ludzie z Zespołem Downa.

Po przerwie świątecznej uczniowie wysłuchali książki "Marzenie" Anny Paszkiewicz o pająku - Miłce, która ma tylko trzy odnóża. Zainspirowani lekturą uczestniczyli w różnorodnych ćwiczeniach m. in. malowali stopami, rysowali wg instrukcji kolegów, poruszali się z zawiązanymi oczami. Mieli też okazję sprawdzić, na czym polega praca towarzysza osoby niewidzącej. Obejrzeli też film edukacyjny, jak czują się ludzie z autyzmem.

Doświadczone niedogodności pozwoliły chłopcom zobaczyć świat z innej perspektywy. Byli bardzo zaangażowani w proponowane działania.