Ładowanie strony...
26 stycznia 2023

JOB SHADOWING W SALEZJAŃSKIEJ SZKOLE W ALGECIRAS

Dominika Ślifierska

Czas ferii zimowych jest nie tylko momentem na wytchnienie po pierwszym semestrze. Niektórzy z grona pedagogicznego spędzili go intensywnie na pracy za granicą w ramach programu Erasmus+. W tym cztery nasze nauczycielki: Dominika Włodarczyk, Weronika Skrzypek, Izabela Janik i Emilia Fijałkowska, zrealizowały program „job shadowingu” w hiszpańskiej szkole salezjańskiej im. Marii Auxiliadory w Algeciras w dniach 16-20 stycznia, gdzie podpatrywały pracę koleżanek i kolegów po fachu.

 

Hiszpańską przygodę zaczęłyśmy od wysłuchania słówka, podczas którego ksiądz dyrektor nas powitał i przybliżył dzieciom oraz nauczycielom cel naszej wizyty. Tutejsze grono pedagogiczne przyjęło nas z otwartymi ramionami. Bardzo chętnie dzieliło się z nami swoją wiedzą i refleksjami. Ciepło powitali nas również salezjańscy uczniowie.

Później miały miejsce liczne rozmowy z tutejszymi nauczycielami i obserwacje prowadzonych przez nich zajęć. Dzięki temu dowiedziałyśmy się, jak jest zbudowany system edukacji w Hiszpanii. Podczas obserwacji lekcji, zobaczyłyśmy, na jakich materiałach pracują uczniowie i nauczyciele, jakie metody i formy pracy dominują na ich zajęciach oraz jakie rozwiązania zostały wprowadzone, aby pomóc uczniom efektywniej przyswajać wiedzę i uprzyjemnić im czas spędzany w szkole.

Hiszpańscy uczniowie i pedagodzy także byli zainteresowani polską kulturą, językiem i szkolnictwem. Dlatego opowiedziałyśmy im o Polsce, naszych zwyczajach i o tym, jak przebiega proces nauczania w polskiej szkole. Nasze nauczycielki przeprowadziły dla algericańskich wychowanków lekcje pokazowe z języka polskiego jako obcego i z języka angielskiego, na których dzieci mogły zapoznać się z dawką polskiego słownictwa.

Serdeczność naszych gospodarzy sprawiła, że naprawdę czułyśmy się jak w domu. Po zajęciach, dzięki ich uprzejmości zwiedziłyśmy Gibraltar oraz Tarifę.

Czas spędzony w Hiszpanii zaowocował nowymi znajomościami, obietnicą dalszej współpracy i pomysłami na przyszłe projekty, do których będziemy chcieli zaprosić naszych uczniów. Wróciłyśmy z ogromną dawką wiedzy, którą zamierzamy się dzielić z naszymi polskimi kolegami.

Emilia Fijałkowska