4 marca 2024

Akademia o Niezłomnych w SSP

Tadeusz Brojewski

W szkole podstawowej obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kim byli Żołnierze Niezłomni, przeciwko komu walczyli, jaki był ich cel i metody działania, dlaczego władze komunistyczne w Polsce próbowały uczynić wszystko, aby o nich zapomniano. Na te pytanie podczas Akademii 4 marca próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 5b. Zaprezentowali oni w krótkich wypowiedziach dzieje podziemia antykomunistycznego i bohaterów z nim związanych, których w okresie PRL próbowano wymazać z kart historii.

Dzisiaj powoli wraca pamięć o tych, którzy nie złożyli broni po wejściu Armii Czerwonej. Ich działalność i postawa stanowi wycinek historii Polski, który pozwala nam lepiej zrozumieć, czym jest wolność, niepodległość. Za te wartości Żołnierze Wyklęci oddali największą ofiarę  - ofiarę krwi. Dlatego za ich postawę należy się im najwyższy szacunek i pamięć.